Typy medů
Existují různé medy, květový (nektarový), smíšený, medovicový (lesní), tyto typy se dají koupit.
Květový med pochází ze sladkého nektaru květů rostlin. Je spíše světlý v různých odstínech žluté a hnědé barvy. Obsahuje větší množství jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy, které zapříčiňují jeho snadnou krystalizaci. Díky tomu je snadno stravitelný.
Medovicový med nazývaný jako lesní med pochází z lesních rostlin. Jeho barva je mnohem tmavší v různých odstínech hnědé barvy.
Mimo to existuje celá řada různě smíšených medů, které obsahují oba tyto druhy medu. Jsou velmi oblíbené, protože mají výhody obou druhů, a navíc se dá dobře řídit jejich chuť, vůně i barva podle podílu květového a medovicového medu.
Toto označení můžete vidět na všech medech, ať kupovaných v obchodě, nebo přímo od včelařů. Také se ale dá rozdělovat med podle způsobu zpracování.
Existují medy vytočené, pastové, plástečkové, vykapané a lisované. Vytočený med získáme odstřeďováním odvíčkovaných plástů v zařízení jménem medomet. Touto metodou se dělá většina medu.
Pastový med získáme krystalizací medu, který se poté drtí mezi dvěma, většinou mramorovými, koly. Med se dále upravuje do „pastelové“ konzistence. To se děje bez jakýchkoli chemických přísad.
Plástečkový med je med, který se prodává v uzavřených plástech nebo v části pláství tak, jak jej včely uložily a zavíčkovaly.
Vykapaný med získáme vykapáváním odvíčkovaných pláství.
Lisovaný med se zase získá tak, že odběr provedeme lisováním pláství za použití tepla. Teplo však nesmí přesáhnout 45 °C, aby nedošlo ke znehodnocení medu. Také je důležité, že většina medu se získává vytáčením, a pokud je zpracován jinou metodou (z těch výše zmíněných), musí to být uvedeno na etiketě obalu.
Úkoly včelaře
Víte co všechno má vlastně včelař za úkoly? Co musí včelař všechno hlídat? Není to žádná brnkačka na jaře musí včelař, řádně zkontrolovat úly po zimě (zdali zimu přežily), musí přidat další nástavky a mezistěny, včelař musí také zkontrolovat plod, pokud vidíme vajíčka, larvičky i zavíčkovaný plod, je vše v pořádku. V létě musí včelař, odstranit před snůškou matku ze včelstva, aby úplně zastavil plodování a zvýšil tím výnos medu. Závěrečným odběrem medu nakonec vrcholí včelařova práce ve včelařském roce. Na podzim musí včelař, provést kontrolu včelstva a to nejpozději do 15. října, jsou to většinou poslední prohlídky v roce (další prohlídka tedy následuje až další rok na jaře). V zimě musí včelař, odevzdat „měl“ ze včelstev. Měl je směsný odpad na dně úlu resp. pod obsazeným včelím dílem. Tvoří se tak že včely budují a ošetřují plásty v úlu a vzniká nadrolený ,,měl’’. Obsahuje rozkousané zbytky voskových víček po otevírání zimních sacharidových zásob, také obsahuje veškeré biologické zbytky z včelstva (včetně mrtvých včel).
Výroba pampeliškového medu
Na včelařském kroužku jsme vyráběli pampeliškový med. Vyrábělo se podle tohoto receptu. Do sklenice se dává po vrstvách pampelišky (dolů), kolečka citronu, cukr, a takto ještě jednou a poté si výrobek odnesli domů. Sklenici je třeba mít 2–3 dny na teplém a slunném místě (např. na parapetu) a občas její obsah protřepat (nemíchat 😉). Poté by měl být med hotový (tedy pokud se to včelařům povede😀).