Typy medů
Existují různé medy, květový (nektarový), smíšený, medovicový (lesní), tyto typy se dají koupit.
Květový med pochází ze sladkého nektaru květů rostlin. Je spíše světlý v různých odstínech žluté a hnědé barvy. Obsahuje větší množství jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy, které zapříčiňují jeho snadnou krystalizaci. Díky tomu je snadno stravitelný.
Medovicový med nazývaný jako lesní med pochází z lesních rostlin. Jeho barva je mnohem tmavší v různých odstínech hnědé barvy.
Mimoto existuje celá řada různě smíšených medů, které obsahují oba tyto druhy medu. Jsou velmi oblíbené, protože mají výhody obou druhů, a navíc se dá dobře řídit jejich chuť, vůně i barva podle podílu květového a medovicového medu.
Toto označení můžete vidět na všech medech, ať kupovaných v obchodě, nebo přímo od včelařů. Med ale můžeme rozlišovat také podle způsobu zpracování.
Existují medy vytočené, pastové, plástečkové, vykapané a lisované. Vytočený med získáme odstřeďováním odvíčkovaných plástů v zařízení jménem medomet. Touto metodou se dělá většina medu.
Pastový med získáme krystalizací medu, který se poté drtí mezi dvěma, většinou mramorovými, koly. Med se dále upravuje do „pastelové“ konzistence. To se děje bez jakýchkoli chemických přísad.
Plástečkový med je med, který se prodává v uzavřených plástech nebo v části pláství tak, jak jej včely uložily a zavíčkovaly.
Vykapaný med získáme vykapáváním odvíčkovaných pláství.
Lisovaný med se zase získá tak, že odběr provedeme lisováním pláství za použití tepla. Teplo však nesmí přesáhnout 45 °C, aby nedošlo ke znehodnocení medu. Také je důležité, že většina medu se získává vytáčením, a pokud je zpracován jinou metodou (z těch výše zmíněných), musí to být uvedeno na etiketě.
První letošní med
Na včelařském kroužku jsme letos poprvé stáčeli květový med. Získali jsme ho stáčením v medometu, práci s medometem si chtěli vyzkoušet všichni. Nejdříve jsme ale museli vymést včely z nástavků. Vyndali jsme celkem osm nástavků, pod každý jsme postupně umístili široký trychtýř, do kterého jsme včely opatrně sklepli a vrátili je zpět do úlu. Poté jsme odvíčkovali plástve, čímž jsme se dostali k medu. Odvíčkované plástve s medem jsme vložili do medometu, který jsme pak museli ručně roztočit. Díky působení odstředivé síly se med zachytával na stěnách medometu a následně stékal na dno. Pak jsme plástve vyndali, med přecedili přes síto a nalili do čistých sklenic. Získali jsme přibližně dvě kila čerstvého medu. Mňam!☻
Článek napsal a fotku vyfotil JaV